Vystudoval jsi obor restaurátorství, ale se svým projektem Retrohome se zaměřuješ na 20. a 30. léta 20. století. Čím si tě toto období získalo?
Období 20. až 30. let mě oslovilo především svojí nadčasovostí, jak použitými tvary, tak použitým materiálem. U období funkcionalismu se designéři snažili, aby nábytek měl co největší funkci, chtěli se oprostit od zbytečných kudrlinek, lišt a všeho navíc, co na nábytku být nemusí a spíše mu je při denním užívání na obtíž. Ve finále se jim podařilo vyrábět nábytek, který se dobře udržoval a i po 80 letech se hodí do moderních interiérů a skvěle zapadá dokonce i mezi současné designové výrobky.

Jak taková renovace probíhá? Z jakých materiálů o původním vzhledu objektu čerpáš?
Co se týče renovace dřeva, postupuji jako jeho výrobci na začátku. Moderním lakům se vyhýbám obloukem a používám jen staré osvědčené metody, které jsou pro dřevěné povrchy přirozené, dobře odstranitelné do budoucna a dávají dřevinám nejhezčí vzhled (např. šelaková politura a včelí vosk). Co se týče čalounění, tam opět renovace probíhá podle starých technologií, které byly ve své době už tak dokonalé, že na nich není co měnit. Naopak, v dnešní době už se nechtějí nikomu z řemeslníků moc dělat, jelikož jsou časově a fyzicky náročné. Na látky vybírám a hledám specializované firmy, které čerpají vzory z této doby.

Chtějí po tobě klienti, abys jejich nábytek uvedl do naprosto původního stavu, anebo tě nechají pracovat s vlastní fantazií?
Je to tak na půl, najdou se zákazníci, kteří přesně vědí, co chtějí, věnují tomu svůj čas, načerpají inspiraci z různých dobových fotografií a přijdou s vizí, na kterou se mě zeptají jako odborníka, zda-li se nespletli a bude to takto vypadat dobře, popřípadě upravíme jenom pár detailů. Pak přichází zákazníci, kteří mají danou věc doma po rodičích nebo po babičkách a nechají mě navrhnout variantu renovace a vzhledu. Samozřejmě po jejich detailním výslechu, jak to u nich doma vypadá a co mají rádi.

Jak vypadá tvůj typický zákazník a jak vypadá jeho byt?
Typického zákazníka asi nemám, vždy mě překvapí, kdo mě osloví. Mezi mé zákazníky patří třeba dvacetiletý mladík. který si chtěl koupit hezkou, kvalitní lampu s kouskem historie na čtení a další den to může být starší paní, která má gauč od dětství v pokoji a chce mu vdechnout nový život pro svá vnoučata. Stejně tak je to s interiérem, kam nábytek odevzdávám, ale za sebe musím říct, že se tento nábytek nejvíce hodí do starých cihlových zrekonstruovaných bytů nebo vil s dřevěnou podlahou, kde jsou prostory prosvětleny díky velkým oknům. Ideálním prostorem je vila Tugendhat :)

Jak máš byt zařízen ty?
Na můj vysněný byt nebo dům stále čekám a jestli ho jednou budu mít, určitě si do něj pár solitérů z tohoto období pořídím. Zatím je to trošku všehochuť více období, ale věřte, že nových věcí bez historie u mě moc nenajdete. Sběratelství a láska ke starým věcem je tak trochu nemoc, ze které se pomalu léčím a raději se na kontejnery v ulicích už moc nekoukám, abych zase domů něco nepřitáhl.

Renovuješ i nějaký nábytek do zásoby, na který se můžou zájemci přijít k tobě do dílny podívat a vybrat si, anebo děláš vše přímo na zakázku?
Pomalu už jde spíše o produkty a renovaci na zakázku, která mi zabere nejvíce času. Nicméně se snažím alespoň jednou měsíčně něco nového umístit na mé stránky do prodeje dle mého vkusu a věřím, že se tato situace do budoucna zlepší.

(Tomáš Grund, majitel Retrohome)

Více...

Dalo by se říci, že Boho je vlastně takový luxusní second hand, výběr toho nejlepšího z vintage bytových doplňků, oblečení či šperků. Která část převládá a která tě baví nejvíc?
Označení second hand je velmi zavádějící, přestože lze říci, že v mém obchodě najdete pečlivý výběr velmi originálních starých věcí z druhé ruky. Slovem second hand se rozumí absolutně všechno použité zboží, které již není v původním stavu - tedy, ne zcela nové. Oproti tomu vintage je pojem pro nové nebo použité zboží pocházející z předchozí éry, která začíná rokem 1920 a končí dvě dekády zpět od dnešního data. Vintage znamená autentické, originální a velmi dobré jakostní zboží, které je alespoň 20 let staré a v dobrém stavu. To platí jak pro oblečení, tak pro interiér a doplňky. Musí to být autentický kus, kde je rozpoznat poctivé řemeslo. To je to, co se mi na tom líbí. Tyto věci byly vyrobeny kvalitně, aby sloužily po dlouhou dobu a vetšinou mají určitou historii nebo příběh, který k nim patří. Vynikají nadčasovostí a svou originalitou. Na rozdíl od dnešních trendů komerční masové produkce. Jestli se vám líbí vintage, pak to automaticky neznamená, že se v zásadě musíte oblékat jako vaše babička, nebo mít byt zaházen starým nábytkem a jinýmy zbytečnými věcmi, které vaši sousedé už dávno vyhodili. No a nebo taky můžete. Forma užití je zcela na vás. Já osobně ráda používám vintage k okořenení. Dodá všemu obyčejnému a prvoplánovému ten správny originální nádech.
 
Tvůj obchůdek leží hned vedle Krymské - ulice, ve které se soustředí komunita mladých kreativních lidí a je takovým „miniaturním českým Berlínem“. Pozoruješ, že se díky tomu staré Vršovice nějak mění?
Nejen tato lokalita v Praze se mění. Mám pocit, že lidé tady se obecně mění a konečně se probouzí do světovějšího a kosmopolitnejšího způsobu života. Když jsem se sem přistěhovala z Londýna, kde jsem žila přes 10 let, připadala jsem si jako Alenka v ospalém městě. Což bylo příjemné, ale jen na chvíli. Pak si uvědomíte, že tu něco chybí - inspirace na ulici, přirozená svoboda a uvolněnost ve smyslu životního stylu. Díky současné mladé generaci, která absorbuje a zažívá nové světy a kultury, se to mění k lepšímu. Jsou po tom všem hladoví a já jsem velmi ráda, že už to nezůstává skryté pouze v uměleckých a tvůrčích komunitách, ale pomalu přechází do přirozeného způsobu života.
 
Chodíš také do Krymské, ať už třeba na obědy nebo na proslulé koncerty v Café v lese?
Je to naše sousedství, jak bych anglicky řekla our hood, a já ráda chodím do všech míst na Krymské i v okolních ulicích. Na dobré jídlo, kávu, hudbu, umění a společnost skvělých lidí. Tohle vše a ještě mnohem víc do budoucna, doufám.
 
Velkou část tvých zákazníků tvoří cizinci a turisti. Odkud tvůj obchůdek znají?
Turisté objeví obchod často náhodně. Tak jo, trochu jsem tomu dopomohla a otevřela vedle hostelu. Cizinci a expati si mě pak najdou díky doporučení, nejčastěji se to šíři ústně, což má stále velkou sílu. Díky Bohu za to.
 
Mají i Pražáci slabost pro vintage zboží?
V Praze prozatím není mnoho těch, kteří mají cit a zápal pro vintage zboží. Doufám, že počet lidí, kteří si uvědomí, že je potřeba uchovávat určité věci a být vstřícný k životnímu prostředí. Je to totiž hlavně o životě, nejenom o stylu.
 
Co vlastně znamená název Boho?
Boho je v anglickém jazyku zkratka od slova Bohemian. Ve společnosti se to vztahuje na bohémství jako životní styl. Boho je skutečný bohém, který má schopnost ocenit krásu, je hluboce romantický, nezná žádné limity. Jeho svět je jeho vlastní tvorba a svoboda. Bohemian ale označuje také rezidenta bývalého Království českého. Tolik krásných význámů má pro mě zkratka Boho.
 
(Patricia Madarová, majitelka Boho Vintage Concept Store)

Více...Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380 
Cena: 330 Kč

Poštovné: 70 Kč

jméno a příjmení
e-mail
telefon
adresa dodání
počet kusů českých
počet kusů anglických
poznámka
 
Boho Vintage Concept Store, Francouzská 76, Praha 10
BOTAS 66, Křížkovského 18, Praha 3
BOTAS 66, Skořepka 4, Praha 1
Cihelna Concept Store, Cihelná 2b, Praha 1
EMA espresso bar, Na Florenci 3, Praha 1
Funbikes, Bořivojova 108, Praha 3
I Need Coffee!, Na Moráni 7, Praha 2
K-A-V-K-A, Krocínova 5, Praha 1
Knihkupectví Bendox, Osadní 34, Praha 7
Lazy Eye Showroom, Ibsenova 3, Praha 2
Nanovo, Týnská ulička 8, Praha 1
Polagraph, Husinecká 14, Praha 3
Pragtique, Pasáž Platýz, Národní 37, Praha 1
Super Tramp Coffee, Opatovická 18, Praha 1
Triko kafe & koloniál, U Nikolajky 12, Praha 5
VNITROBLOCK, Tusarova 31, Praha 7
Pokojík, Smetanova 45, Brno
Slowatch, Laurinská 19, Bratislava
SUPERSENSE, Praterstraße 70, Vídeň