Lokál čerpá inspiraci z obyčejných českých hospod, ale přesto nabízí kvalitní gastronomii. Jak se vám tyto dva protipóly podařilo skloubit?
Vaříme z běžných surovin a nepoužíváme žádné náhražky, dochucovadla a podobné fígle, které se rozmohly v hospodách kvůli tomu, aby kuchaři ušetřili čas a snížili náklady. U nás se vaří podle klasických českých receptů tak, jako se to dělalo dřív. Například vývary děláme přes noc z masa a zeleniny a používáme je do základů omáček, řízky smažíme na másle či na sádle a je pro nás důležité, abychom vařili z co nejlepších surovin.
 
Na jídelním lístku najdeme výhradně českou klasiku jako je smažák s bramborovým salátem a podobně. Jak tato jídla chutnají turistům?
Chutnají. Smažák a řízky patří k nejoblíbenějším položkám menu. Pochopitelně občas se stane, že si turisté k těmto českým specialitám objednají nevhodnou přílohu jako jsou knedlíky nebo kolínka, ale v tom případě se jim snažíme vysvětlit, že v kombinaci s bramborem nebo bramborovým salátem si pochutnají mnohem víc.
 
Lokál je však rájem především pro pivaře. V čem spočívá umění poctivého výčepního?
V pečlivě ošetřeném pivu. Naši výčepní se o něj starají od okamžiku, kdy přijde do restaurace, až do chvíle, kdy ho pokládají na stůl. Aby naše pivo chutnalo čerstvě až do poslední loku, dodržujeme následující zásady: dobré pivo, pečlivý výčepní, krátké trubky, stálá teplota a pivně čisté sklo.
 
Plzeň čepujete na všechny možné způsoby. Vysvětlete nám rozdíly mezi nimi.
Pivo nejčastěji čepujeme třemi způsoby – hladinka, šnyt a mlíko. Hladinka je málo rozšířený, ale přitom k pivu nejšetrnější způsob čepování. Pivo do půllitru čepujeme na jeden zátah, první musí jít pěna, která ochrání pivo před zvětráváním. Zatímco v jiných hospodách je šnyt výsadou pro štamgasty, Lokál ho nabízí všem hostům. Původně si šnyt neboli košt čepovali výčepní, aby mohli posoudit kvalitu svého piva. „Šnyt je půllitr, ale nenapěchovaný, s pěnou do půl sklenice; záleží na dobré vůli hospodského, kolik té pěny do půllitru nadělá,“ napsal o šnytu v roce 1936 do Lidových novin Karel Čapek. V Lokále tak nebudete mít rozpor mezi tím „dát si ještě jedno“ nebo „nedat si už nic“. Šnyt je nejen něco víc než nic, šnyt je nejvíc, protože nabízí ten nejvěrnější obrázek kvality piva a výčepního. Hostům také nabízíme pivo načepované stylem „mlíko“. Naplníme sklenici až po okraj krémovou pivní pěnou. Je tak hebká a sametová, že se dá hned pít a na pohled připomíná sklenici mléka. Mlíko doporučujeme pít hned u výčepu, takzvaně „z ruky do pusy“. Na požádání čepujeme i „čochtana“ – pivo bez pěny. Je velmi řízné a skvěle zahání žízeň, jen je potřeba ho vypít rychle, protože nemá ani náznak pěny a tím pádem rychle ztrácí na čerstvosti.
 
V Čechách působí desítky malých pivovarů, vy však zůstáváte věrní jedné značce. Proč zrovna Plzeňský Prazdroj?
Prazdroj dlouhodobě považujeme za jedno z nejlepších piv u nás. Kromě toho splňuje naše požadavky na stálost kvality a dokáže plynule zásobovat všechny naše restaurace.
 
Kromě Lokálu spadá pod značku Ambiente řada dalších restaurací. Která z nich je vaše nejoblíbenější a proč?
To je těžká otázka, stejně jako kdybych měl říct, které ze svých dětí mám nejradši.. Nejvíce energie vždy dávám tomu nejnovějšími projektu, tím pádem mě teď nejvíc baví Eska v Karlíně.
 
(Tomáš Karpíšek, zakladatel Ambiente)

Více...

Obchod a dílna Funbikes funguje už několik let. Jak se za tu dobu proměnil trh s koly?
My stavíme a prodáváme docela specifická kola, která v době, kdy jsme začínali, znalo v Čechách jen pár lidí. Zpětně musím přiznat, že to byla celkem odvaha, možná až naivita. Za těch pět let se ale hodně změnilo. Kola s jedním převodem se dostala do módy i v Praze a lidé chtějí hezká kola nejen k podávání sportovních výkonů, ale také na lehké přesuny po městě. Samozřejmě sportovní kola jsou stále největší kategorií kol, která se v Čechách prodává.
 
Praha nepatří mezi metropole, které jsou ukázkově přátelské k cyklistice. Jezdíš do práce výhradně na kole?
Do práce na kole jezdím hodně nepravidelně, ale není to tím, že by mě nebavily kopce, které musím překonat, ale je to spíš tím, že hodně často musím převážet větší věci. Dost často jsem taky líný a raději jedu tramvají.
 
Dokážeš odhadnout, jak velká je u nás komunita single speed a fixed gear jezdců? Objevují se mezi nimi i dívky?
Počet se odhaduje těžko, ale v každém větším městě s kloudnými podmínkami je menší či větší komunita. Vedle Prahy je slyšet hodně o Brně, Ostravě, ale také o Táboře nebo Liberci. Holek je málo, ale zlepšuje se to a i my děláme všechno proto, aby holek jezdilo co nejvíc. Například na závody, které pořádáme, mají holky k jednomu zakoupenému startovnému druhé zdarma pro kamarádku.
 
Kdy sis postavili svoje první kolo? Jak vypadalo? Na jakém kole jezdíš dnes?
Kolo jsem si postavil, až když jsme otevřeli Funbikes. Do té doby to byla sériová kola s jistými úpravami. A kolo, které jsem si postavil od základu, bylo černé fixed gear kolo s pořádně vysokými ráfky a bylo hrozně těžký.
 
Jaký je tvůj názor na akce, jako je Velká pražská cyklojízda? Účastníš se i s rodinou?
Je to skvělá akce, která vždycky všem připomene, kolik cyklistů vlastně v Praze je. Poslední ročník sice měl organizační mouchy, ale i tak se s rodinou většinou zapojíme.
 
Berete si kola i na dovolenou? Jaké destinace jsou podle tebe ideální?
Kola na dovolenou nebereme. S tříletou dcerou by se toho moc nenajezdilo a navíc máme rádi vzdálenější destinace, na které se musíme přesouvat letadlem. Kolo si raději půjčíme na místě k prozkoumávání blízkého okolí.
 
(Honza Janda, majitel Funbikes)

Více...Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380 
Cena: 330 Kč

Poštovné: 70 Kč

jméno a příjmení
e-mail
telefon
adresa dodání
počet kusů českých
počet kusů anglických
poznámka
 
Boho Vintage Concept Store, Francouzská 76, Praha 10
BOTAS 66, Křížkovského 18, Praha 3
BOTAS 66, Skořepka 4, Praha 1
Cihelna Concept Store, Cihelná 2b, Praha 1
EMA espresso bar, Na Florenci 3, Praha 1
Funbikes, Bořivojova 108, Praha 3
I Need Coffee!, Na Moráni 7, Praha 2
K-A-V-K-A, Krocínova 5, Praha 1
Knihkupectví Bendox, Osadní 34, Praha 7
Lazy Eye Showroom, Ibsenova 3, Praha 2
Nanovo, Týnská ulička 8, Praha 1
Polagraph, Husinecká 14, Praha 3
Pragtique, Pasáž Platýz, Národní 37, Praha 1
Super Tramp Coffee, Opatovická 18, Praha 1
Triko kafe & koloniál, U Nikolajky 12, Praha 5
VNITROBLOCK, Tusarova 31, Praha 7
Pokojík, Smetanova 45, Brno
Slowatch, Laurinská 19, Bratislava
SUPERSENSE, Praterstraße 70, Vídeň